İlaç Takip Sistemi Entegrasyonu

İlaç takip sistemi entegrasyonu, Sağlık Bakanlığına tedarik edilen, dağıtılan ve alınan ilaçların bildiriminde bulunması gereken kurumların işini kolaylaştırır. Pratik bir yazılımla Sağlık Bakanlığına hangi ilaçların ne kadar sipariş verildiği ve nereye ithal edildiği, hastaya ne zaman ulaştığı gibi bütün detayları kayda alabilirsiniz.

İlaç Takip Sistemi (İTS) Nedir?

İlaç takip sistemi, ülkemizde Sağlık Bakanlığına bağlı olarak bütün sağlık kurumlarınca kullanılan bir sistemdir. İlaç takip sistemi, dünyada da ilaçların dağıtımını, ihtiyaç düzeyini, kullanım sıklığını, hangi kurumlar tarafından sipariş edildiğini takip etmek amacıyla oluşturulmuştur. Aynı zamanda geri ödeme kurumlarına ne kadar ödeme yapılacağının disiplinli bir şekilde kayıt altına alınması için İTS kullanılmaktadır.

İlaç Takip Yazılımı Nedir?

İlaç takip sistemi entegrasyonu ilaç tedariki, temini ve geri ödeme gibi işlemler için kurumların işlerini pratik hale getirir. Kolay kullanımı, basit ara yüzü, cep telefonu ve bilgisayar aracılığıyla erişilen yönetim paneli sayesinde ilaçların kaydını rahatlıkla yapabilirsiniz. Hangi hastanın hangi ilacı aldığı, hangi hastalıklara sahip olduğu, ödeme bilgileri gibi her türlü detayı sisteme kolayca girebilirsiniz. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan İTS ile entegre yazılım sayesinde stok girişlerini ve çıkışlarını kolaylıkla kaydedebilirsiniz. Bu bildirim için yazılım desteği dışında entegre işlemine herhangi bir ek ücret ödemezsiniz. Ücretsiz entegrasyon olanağının yanı sıra, program kurulumu konusunda da size gerekli bilgilendirmeyi yaparız.

 

İlaç Takip Entegrasyonu Kimler İçindir?

İlaç takip sistemi entegrasyonu, reçeteli ve reçetesiz olarak ilaçlarla ilgili işlem yapan kurumlar tarafından kullanılmalıdır. Reçete kaydı, etiket oluşturma, kare kod oluşturma gibi her türlü işlemi kolayca yapabilirsiniz. İTS entegrasyonu:

Eczaneler
Ecza depoları
İlaç üreticileri
Geri ödeme kurumları
İlaç ihracatçıları
Hastaneler
Aile Hekimlikleri içindir.

Neden İlaç Takip Sistemi Entegrasyonu Kullanmalısınız?

İlaç Takip Sistemi, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış reçeteli ve reçetesiz ilaçların satışlarını yasal bir şekilde sürdürmeyi sağlar. Bu doğrultuda piyasada Sağlık Bakanlığı onayı almamış, halk sağlığına zararlı ilaçların satışını önlemek adına İTS entegrasyonu kullanabilirsiniz. Böylece yasaklı ve halk sağlığı için tehlike teşkil eden ilaçların eczanelerde ve ecza depolarında bulunması önlenebilir. İlaç tedarikinden son kullanıcıya ulaşmasına kadar ilaçların bütün bu süreçte takibi yapılır. Devlet tarafından kontrolü yapılan bu ilaçlar, gerçekten ihtiyaç sahiplerine ve doktor tavsiyesi üzerine ulaştırılır. İTS, reçetesiz ilaç kullanımının önüne geçmeyi ve tavsiye edilmeyen şekilde, bağımlılık derecesinde ilaç kullanımını engellemeyi de kolaylaştırır.

 

İlaç Takip Entegrasyonu Kullanmanın Avantajları

İlaçların reçete edilmesinden dağıtımına hastaya ulaştırılmasına kadar olan sağlık zincirinde yer alan kurumların yaptığı işlemler İTS sayesinde kayıt altında tutulur. Bu sistem, dünya çapında en çok ihtiyaç duyulan ilaçların tespit edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda geri ödeme kurumlarının devletten alacağı ödemeler yasal olarak kayıt altına alınır. Bu sistemin en güzel taraflarından biri, ilaçların gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıdır. Ayrıca ihtiyaç dışı ilaç tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Çünkü her hasta için yazılan reçete onun aldığı sağlık hizmetine özel olarak kişisel bir şekilde şifrelenmiş olur. Ayrıca stok takibini kolaylaştırır. Bunun için inkjet yazıcılarla oluşturulan etiketler aracılığıyla ilaçların benzersiz seri numaraları olmasını sağlar. Bu sistem, ilaçların kara borsada satışını engellemek için oluşturulmuştur.

 

Hastaların İhtiyaçlarının Temin Edilmesi İçin ITS

İTS, halkın ihtiyaç duyduğu ilaçları temin edebilmesi ve ülke genelinde hangi hastalıkların hangi ilaçlarla tedavi edildiğinin belgelenmesi için ülke genelinde kullanılır. Bu sistem, hasta için yazılmış olan bütün ilaçların geçmişini de görmeyi sağlar. Tek ekrandan yönetilen panel sistemi sayesinde reçete koduyla hastaya yazılan ilaçların sisteme pratik şekilde girmesine yardım eder. Ecza depolarının stoklarını kayıt altına almasını ve azalan stokların yerine yenisinin Sağlık Bakanlığının denetimi altında yenilemesine olanak tanır. Siz de İTS ile tam entegre bir sağlık yazılımı kullanarak işinizi sağlıklı ve güvenli şekilde sürdürebilirsiniz.