Veresiye, müşterilerin herhangi bir karşılık ödemeden daha sonra vermek üzere alışveriş yapmaları durumudur. Müşterinin, satın aldığı malın tekabül eden karşılığını ödememesi durumunda, malı satan işletmecinin hesaplarında bir açık oluşmuş olur ve işletmeci zarara uğrar. Müşteri mal karşılığını ödemediği zaman, işletmeci de malı satın alma gücünü kaybeder ve satıcıya ödeme yapamaz duruma gelir.
İşin kontrolleri ve takibi yapılmaz ise, veresiye satışlar işletmeyi çok büyük zarara uğratır. İleride de ödemesi yapılmaz ve bu durum devam ederse veresiye borçlar, işletmenin daha fazla satış yapmaması veya işletmenin batmasına bile sebep olacak  sonuçlarda  ortaya çıkarabilir.

Veresiye Programı Nedir, Ne İşe Yarar?

Veresiye programı, veresiye satışlarının kaydını ,takibini bir düzen içinde yapan  dijital bir çözüm yoludur. Bu programlar,bazen farklılıklar gösterebilir.Bu da işletmelerin ve yapılacak olan veresiye satışlarının büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Veresiye programları, veresiye borçlarının takibinin yapılması için çok büyük bir önem taşımaktadır. 

Bu programlar üzerinden, yapılmış olan veresiye satışlarına ait bilgiler görmemizi sağlar. Veresiye programı ücretsiz veya ücretli olarak  sizlere sunulabilir. Bu programlar farklı yöntemler oluşturur ve işletmelerin finansal açıdan büyümelerine katkı sağlayacak modern ve yenilikçi bir programdır.

Veresiye Programı Nasıl Çalışır?

Veresiye programları, cari hesap programı gibi satışların takibini yapabilirler. Kullanıcı, işletmesinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kullanacağı veresiye programına kendisi karar verebilir. Bu programlarda, veresiye satışlara ait bilgilerin girebileceğimiz alanlar bulunmaktadır. Kullanıcı, bu alanlara sattığı ürünlerin fiyatlarını veresiye satışlarına ait bilgiler kısmına girer . Veresiye programları, bu bilgileri süzgeçten geçirir ve satışın yapıldığı tarih ile birlikte kaydeder. Böylece satılan malzememiz ve satışa ait tüm bilgiler programın içine kaydedilir ve istediğimiz zaman bu bilgilere ulaşabiliriz. Ayrıca veresiyenin ödenmesi gereken tarih, kime sayıldığı gibi çok sayıda önemli bilgileri okuyup analiz eder. Böylelikle veresiye borçlarının son ödeme tarihi yaklaştığında, kullanıcıya bildirim gelir.İsterseniz gelin aşağıda veresiye programının avantajlarını maddeler halinde sıralayalım.

Veresiye Takibi Programının Avantajları Nelerdir?

Kara kaplı defter gibi geleneksel veresiye kayıt yöntemlerine göre, veresiye programı kullanmanın birçok avantajları vardır. Bu avantajlardan birkaçı şunlardır:

  1. Müşterinin her türlü bilgisi kayıt altına alınır. Böylelikle  ödeme gününde müşteriye çok kolay ulaşılabilir.
  2. Geçmiş satış işlemlerine  ulaşmamıza olanak sağlar. İşletme sahibi, geçmişte yapmış olduğu veresiye satış kayıtlarına ulaşmak istediğinde  kolay bir şekilde bu bilgilere  erişebilir.
  3. Veresiye satışlarına ait veriler kapsamlı bir şekilde görülebilir. Yapılan veresiye satışların toplamına, ödenmiş ve ödenmeyen veresiye satışları gibi bilgilere işletme sahibi kolaylıkla ulaşabilir.
  4. Elde edilen verileri yedekleme özelliğine sahiptir. Böylece veri kaybı yaşanmaz ve yaşansa bile yedeklerden ulaşılabilir böylelikle ileri vadede olası olumsuz durumlar da ortadan kalkmış olur.
  5. Veresiye programları oldukça pratik bir yöntemdir. Kafa karıştıran formüllerden , unutulan hesaplardan ve buna benzer oluşacak olumsuzluklardan kurtulmamızı sağlar.
  6. Daha kısa sürede daha fazla iş yaptığımız için çalışanların iş yükü hafiflemiş olur buda çalışanların enerjilerini daha çok işe vermelerini olanak sağlamış olur.
  7. Satışa ait tüm bilgiler bu programa kaydolur tarih vb. Son ödeme tarihi yaklaştığında kullanıcıya bildirim gelir bu da satıcının işini kolaylaştırır.