Stok Nedir, Stok Takibi Nedir, Stok Takibi Neden Önemlidir,Online Stok Takip Programı Nedir?

Ticari varlığını sürdüren her işletmenin, üretimini gerçekleştirdiği mal ve hizmetlerin, satış ve takibini gerçekleştirmek ya da kendileri bünyelerinde yürüttükleri işlemler için hem geçmişe hem geleceğe yönelik stok takibi yapılmaktadır. İşletmeler, içerisinde bulunduğumuz dijital çağda teknolojinin faydalarından yararlanmak, gelişmelere ve değişimlere ayak uydurmak ve verimliliği yükseltip maliyetleri azaltmak adına Stok Takibi Nedir? Stop Takibi Yapmak Neden Önemlidir? gibi soruların cevaplarını işletmenizin sistemli bir şekilde yönetilebilmesi için hazırladık.

stok takibi nedir

Stok Nedir?

İşletmelerin depolarında veya satışa hazır olarak bekletilen market, mağaza, eczane, fırın gibi üretim ve satış yapılan birçok yerde ki her türlü ürün, materyal, hammadde birer stok örneğidir.

Stok Takibi Nedir?

Stok takibi, bir işletmenin satmak üzere elinde bulundurduğu veya bir malın üretimi için kullanacağı her türlü somut parça adedinin takibidir. Kurumsal olsun veya olmasın her işletme stok takibini yapmaktadır. Stok takibi işletmelere, müşteri taleplerine olabildiğince hızlı ve doğru bir şekilde yanıt verebilmeleriyle, hangi dönemlerde hangi ürünlere talebin daha yüksek veya daha düşük olduğu gibi istatistikleri de sağlamaktadır. Bu açıdan stok takibi işletmeciler için oldukça önemli bir araçtır.

Stok Takibi Neden Önemlidir?

İşletmelerin stok yapabilmek için yeterli bütçe ve mekana ihtiyaçları vardır. Sürekli değişen kur fiyatlarına karşılık ve müşteri taleplerine yönelik önceden önlemler almak ve stok takibini yapmak, işletmenin karlılığı ve verimini artıracaktır. Stok takibinin önemli ve stok yapmanın firmalara sağlayacağı yararları sıralayacak olursak:

 • İşleri profesyonelce organize edebilecek
 • Stoklanan bir ürüne ani bir talep gerçekleştiğinde, müşterinin veya tedarik sağlanacak firmanın bu talebine, önceden yapılmış stoklar sayesinde hızlı bir müdahele sağlanacak ve ihtiyaçları giderilecek.
 • Firmanın kendisi için üretimini gerçekleştireceği bir üründeki eksiklik, yine önceden yapılan stok sayesinde takip edilebilecek ve hızlıca çözüm sağlanacak.
 • Alınan her türlü mal veya hizmet, her bir parça başına düşen maliyeti düşüreceğinden ürün stoklamak firmalar için kar sağlamak demektir.
 • Son dönemlerde özellikle ülkemizde gerçekleşen kur fiyatlarındaki gerilimi en hafif atlatabilmek ve durdurabilmek için firmalar ürünlerini stoklayabilmektedir.

Online Stok ve Depo Takip Programı Nedir?

İşletmeler stok takip programları sayesinde, geleneksel ve iş yükünü artıran eski takip yöntemlerinden kaynaklanan emek ve zaman kaybıyla iş verimliliğinin düşmesinin önüne geçerek işletmelerini bir adım öteye taşıyarak teknolojiye ayak uydurmaktadırlar.

 • Stok takip programı sayesinde firma sahipleri beklentilerini saptayabilecek ve geleneksel yöntemlerden kaynaklanan belirsizlerle dolu bir takip sistemindeki tahmin edilemeyecek maliyetlerin veya zararların önüne geçebileceklerdir.
 • Firmalar Online Stok ve Depo Takip Programı kullanarak mevcut stok durumunuzu, stok giriş ve çıkışlarınız detaylı bir şekilde görüntüleyip yönetebilirler.
 • Ürünlerin ne zaman, hangi zaman aralığında ne kadar satışının gerçekleştiğini ve stok devir hızını da görebilmeniz mümkündür.
 • Online Stok ve Depo Programı sayesinde elde edilen stok raporları ile firmanızın ihtiyaç duyduğu veya ihtiyaç fazlası ürünleri görüntüleyebilir ve müşterileriniz veya tedarikçileriniz için ürün taleplerinizi bu doğrultuda kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
 • Program sayesinde ürünlerinizin değeri her zaman bilinir ve bu yönde uygulama adımları izlenir. Bu sayede stok takip programı ile ürünlerinizi izleyerek ürünlerin son kullanma tarihlerinin yaklaşması gibi nedenlerle yaşanabilecek kayıpların önüne geçilir.
 • Stok programı ile stoklarınız için bir limit belirleyebilir, stoklarınız bitmeden ürünlerin azalmasıyla birlikte program tarafından gelen bildirimlerle yaşanacak krizin önüne geçebilirsiniz.
 • Online Stok Takip ve Depo Programı ile yaşayacağınız bir diğer kolaylık ise her ürün için kestiğiniz fatura, program ile aynı anda güncellenir ve sizi ekstra işlemler uygulamaktan kurtarır.


  Softinny Stok Takip Sistemi ile siz de çok daha hızlı satışlar gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bizi arayarak Softinny Stok Takip Sistemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.