Gelir Gider Takibi Nedir Nasıl Yapılır?

Bir işletmenin kurulmasının ardından satışı gerçekleşen her bir ürün veya hizmetin kazandırdığı gelirlerin ve şirket için gerçekleştirilen tüm harcamaların ayrıntılı bir şekilde incelenmesi sürecine gelir gider takibi denmektedir. Gelir gider takibinin yapılması işletme için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Gelir gider takibi yapılırken doğru analiz yapılmalı ve son derece dikkatli davranılmalıdır. İşletmenin hedef ve stratejileri ile mevcut ve gelecek durumunu analiz edebilmek için gelir gider takibini yapması şarttır. Gelir gider takibinin sürekli belirli periyodlarda yapılmadığı durumlarda işletmenin ulaşılmak istendiği hedeflerine ulaşamamasının yanında zaman ve emek kayıplarının yaşanması kaçınılmazdır. Tablolar yardımıyla yapılan analizlerin sayesinde şirketinizin mali durumunu görüntüleyebilir, planlamalarda bulunabilirsiniz.

Gelir Gider Takibi Nasıl Yapılır?

Gelir gider takibini gerçekleştirebilmek için ilk olarak T harfine benzer bir tablo oluşturulur. Oluşturulan tablonun sağına işletmenin gelirleri, soluna ise giderleri yazılır. Tablonun mutlaka mali tablo esaslarına uygun olarak hazırlanması gereklidir. Bu tablo sayesinde işletmenin karşılaşabileceği riskleri hesaplayabilir buna uygun strateji ve önlemler alabilirsiniz. Tablonun içeriğinde beklenilen gelirler-giderler ile kâr ve zarar kayıtları da mevcuttur. Bunun yanında beklenmedik gelir-giderler, kâr ve zararlarda bu tabloda yer alır. Tabloda ki her bir gelir gider kaleminin tutarları bellidir. 

Bir şirketin bir senede kazandığı gelirlerin tümü 6, giderlerin tümü ise 7’yle başlayan hesapların olduğu bölüme kaydedilir. Gelir tablosu hazırlanırken dönem sonunda ki envanter işlemleri de yapılır. Tüm ürünlerin kaydı dönem bitene kadar tutulur. Tüm işlemlerin ardından gider hesapları ile yansıtma hesapları, 6’yla başlayan gelir tablosundaki gider hesaplarına eklenerek hesap kapatma gerçekleştirilir. Tablonun 6’yla başlayan kısmındaki bütün gelirler ile giderler, içinde bulunduğu dönemde kâr ve zarar hesap kayıtlarına eklenir.

Online Gelir Gider Takibi Programı

Gelir gider takibinin yapılması sayesinde bütçenizi doğru bir şekilde yönetebilir, takip sırasında fazla olduğu fark edilen bir gideri iptal edebilir, işletmeniz için oluşacak zararların önüne geçebilirsiniz. İşletmenin gelir ve giderlerini hesaplarken en küçük bir hata yapılması, önüne geçilemeyecek maddi kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Güvenilir ve doğru bir Online gelir gider takip programı, bu gibi büyük risklerin önüne geçebilir, sizi büyük bir iş yükünden kurtararak zaman ve bütçe tasarrufu yapmanızı sağlayabilir. Online Gelir Gider Takip Programı ile gelirlerinizi ve giderlerinizi düzenli takip edebilir, raporlayabilir finansal verilerinizi değerlendirebilirsiniz.

Program sayesinde gerçekleştirebileceğiniz işlemler:

Gelir Takibi: Program içerisinden bütün banka hesaplarınız ile e-faturaları mobil veya internet üzerinden görerek şirketinizin gelirlerini ve nakit akışını anında görebilir ve güncelleyebilirsiniz. 

Gider Takibi: Vergiler, çalışanlara ödenen maaşlar, ödenen banka borçları gibi tüm giderleri program üzerinden güncelleyerek, gider ve ödeme takip işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Şirket Masrafları: Personelin şirket için gerçekleştirdiği tüm harcamaları programa kaydederek bu işlemlerin takibinin gerçekleştirilmesi. Banka Takibi Entegrasyonu: Banka hesaplarınızı programa ekleyerek tüm banka işlemlerinizi otomatik olarak programa aktarılan bilgiler sayesinde görüntüleyebilirsiniz. Cari hesaplarınız ve nakit hesap bilgileriniz banka entegrasyonu sayesinde anında otomatikman güncellenerek, istediğiniz yerden ve platformdan programa erişerek geçmiş veya güncel tüm işlemlerinizi tek bir ekran üzerinden görüntüleyebilirsiniz.