ERP Nedir?

ERP (Enterprise Resource Planning) açılımı  Kurumsal Kaynak Planlama  olan, bir işletmenin risk  yönetimini, muhasebesini, projelerinin yönetimini, satın alma süreçleri gibi bir çok faaliyeti ortak bir noktadan ve tek bir  alandan yönetmeye yarayan bilgi sistemleri  olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda işletmenizin bir ERP Bulut çözümüne geçiş yapması ile ERP’nin kobinize sağlayacağı katkılardan bahsedeceğiz.

Online ERP Sisteminin Önemi?

Online ERP Bulut (Cloud) çözümleri işletmelerin, işlerin süreçlerinden elde edilen bilgileri, çeşitli yerlerden elde ederek doğru verilere ulaşmasını ve gereksiz verilerin işlenmesini engelleyerek tek bir sistemde birleştirmeye yardımcı olur.

Başarılı bir Kurumsal Kaynak Planlama sistemi,  işletmenin performans yönetimine, finansal sonuçların planlanmasına, bütçe planlamasına tahminlerde bulunmasına ve eksiksiz bir raporlama yapmasına olanak sağlamaktadır.

Online ERP Yazılımları, işletmenizin sahip olduğu kaynakları etkili bir biçimde kullanmaları için tasarlanmış, işletmenizin amaçlarına ve hedeflerine uygun olarak müşterilerin taleplerini en doğru biçimde giderebilmek amacıyla çeşitli coğrafi alanlarda yer alan üretim kaynaklarının tedarik kaynaklarının ve dağıtım kaynaklarının mümkün olan en etkili biçimde planlama,  koordine ve denetleme işlevlerini barındıran bir sistemdir.

Bir ERP Bulut Çözümüne Geçiş Yapmak İçin Nedenler Nelerdir?

erp nedir

Online Bulut ERP çözümleri işletmelerin doğru karar verebilme aşamalarını güçlendirir. Oluşturduğu merkezi veri tabanları sayesinde işletme yöneticilerinin karar verme süreçlerinde sağlıklı bir aşama kaydetmelerini sağlar.

ERP Sistemleri işletmelerin verimliliğini artırmaya olanak sağlar. Mevcut bir Online Bulut ERP çözümü bulunmayan işletmeler, birimlerinin bir birlerine bağlı kalmadan çok sayıda rapor ve kayıt oluşturur ve tekrarlar.  ERP sistemleri bunun önüne geçerek iş süreçlerini iyileştirir ve hızlandırır. Çoğu elle yapılan işlemi otomatik olarak gerçekleştirerek,  hata oranını en aza indirmektedir.

Bir Online ERP Yazılımı her yerden takip edilebilmeyi sağlar.  İşletmenin ürün girişlerinden, biten stoklara,  ürünün müşterilere ulaşmasına kadar tüm süreçlerin anında izlenmesine imkan verir ve süreci sizin için kolaylaştırır.

ERP’ler performansı artırmaya yönelik sistemlerdir.  

ERP Sistemleri verilerinizi güvende tutar. Bulut ERP yazılımlarının en önemli faydalarından biri olan veri güvenliğini sağlamasıdır. Yüksek kontrol mekanizmasına sahip olan ERP’nin bu özelliğinden yararlanabilmesi için ihtiyacı olan, sadece bir kanaldan girişi sağlamasıdır. Tek bilgi kanalına sahip olmanın,  işletmenizin veri bütünlüğüne, doğruluğuna ve güvenliğini sağlama avantajı vardır. ERP sisteminin veri tabanı, işletmeniz için son derece önemli ve değerli bilgileri merkezi bir biçimde yedekleme işlevine de sahiptir.

Online ERP yazılımları etkili bir biçimde müşteri ilişkilerinin iyileştirilmesine olanak sunar. İşletmelerin en fazla değer ve önem verdiği şeylerden biri müşteri kazanmak ve mevcut müşterilerin korunmasıdır. Etkin bir biçimde yapılan bir ERP uygulaması, müşteriyle olan iletişimlerin hızlanmasına ve iyileştirilmesine imkan sağlar. Merkezi bir sistemde işlenen müşteri verileri, satış biriminizin işlerini kolaylaştıracak ve her konumdan sahip olduğunuz müşterileriniz ile iletişimi ve ilişkilerinizi güçlendirerek korumaya ve devam ettirmeye olanak tanıyacaktır.

ERP Sistemleri işletmeniz için gerekli olan tüm bilişim teknoloji masraflarını minimalize eder. Eğer bir ERP çözümüne sahipseniz, lisanslı yazılı ve uygulamalar ile birlikte tüm  bilişim teknoloji giderlerini büyük oranda azaltacaktır. Bütün işlemlerinizi tek bir ERP sistemi üzerinden yürütmek, diğer uygulamalara ve bunların eğitimine harcanan süreyi ve masrafları düşürerek bütçenizi doğru yönetmenize imkan sunar. ERP’nin veri tabanını tek bir alandan sağlaması sayesinde dilediğiniz zaman herhangi bir konuda alanizler ve raporlar oluşturabilirsiniz. ERP çözümleri birimlerdeki faaliyetleri analiz etmeye ve karşılaştırmaya imkan tanır. Kişiselleştirilen raporların kullanıcılar tarafından, IT birimlerinin yardımına ihtiyaç duyulmadan kolayca ve zahmetsizce oluşturulmasını sağlar.