elon musk

Twitter artık resmen Elon Musk’ın! 44 milyar dolara Twitter’ı satın alan Elon Musk, satın alma amacının para için olmadığını insanlığa yardım etmek için olduğunu söyledi.

Twitter’da Neler Oluyor?

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın elinde lavabo ile Twitter binasına girmesi gündemdeydi, takip eden günlerde de Twitter ile ilgili yapılan değişiklikler gündemdeki yerini korumasında etkin rol oynadı. Gelin Twitter’da neler oluyor birlikte bakalım.

Elon Musk Neden Elinde Lavabo ile Twitter Binasına Girdi?

Tesla’nın kurucusu Elon Musk sosyal medya platformu olan Twitter’ı satın alma girişimi ile uzun süredir gündemdeyken, Musk’ın San Francisco’da bulunan Twitter genel merkezine elinde lavabo taşıyarak girmesi ve ardından Twitter hesabında bu durumu takipçileri ile paylaşması ayrı bir gündem konusu oldu. Musk genel merkezine girdiği videoyu paylaşırken “Entering Twitter HQ – let that sink in!”diye yazdı. Bu paylaşım gündem olduktan sonra pek çok kişi Musk’ın neden lavabo ile Twitter ana merkezine girmesine yanıt aradı.

Eski İnternet Şakası ‘let that sink in’

Musk’ın kullandığı bu terim ‘let that sink in’ “biraz durup düşün söylediğimi, iyice otursun” anlamına gelen ingilizce bir ifade. Sink ise lavabo anlamına gelmektedir. Yani Elon Musk eski internet şakası ile kelime oyunu yapmaktadır.

Twitter’da Aylık 8 Dolar Karşılığında Mavi Tik

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk hesabın orijinal olduğunu gösteren ‘mavi tik’ için kullanıcıların aylık 8 dolar ödeyeceğini açıkladı. Bu 8 dolarlık ücretin ülkelerin alım gücüne göre değişeceğini de açıklamasına ekledi. Aynı zamanda bu ücret karşılığında kullanıcı aramalarda ve yanıtlarda öncelik kazanacak. ‘Mavi tik’ ücretlendirmesine Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin karşı çıkan isimlerden biriydi. Elon Musk bu konuda çok fazla eleştirilerin olmasının ardından bir tweet paylaştı “İstediğiniz kadar şikayet edin,bu 8 dolar olacak” dedi.

Elon Musk’ın Yönetimindeki Twitter 5 Günde 1.3 Milyon Kullanıcı Kaybetti

Bir Twitter eklentisi olan Bot Sentinel’in 7 Ekim ve 1 Kasım tarihleri arasında verilerine göre 875.000’den fazla kullanıcı hesaplarını devre dışı bırakırken, yarım milyondan fazla hesap da askıya alındı. Hesaplarını devre dışı bırakan kişilerin protesto amacıyla yaptığı tahmin edilirken, askıya alınan hesapların ise mecvut olan botların kaldırılması amacı ile Twitter tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.