E-ticaret entegrasyonu farklı yazılımların bir araya gelerek uyumlu ve otomatik olarak çalışmasıdır. E-ticarette entegrasyon, satıcıların hayatını kolaylaştırmak için tüm işlemlerinin tek ekran üzerinden yönetilmesini sağlayan yazılımlar olarak tanımlayabiliriz.

e-ticaret entegrasyonu

E-ticaret Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Pazaryeri sadece satıcıların olduğu bir alan değildir, satıcılar ile alıcıları bir araya getiren, giyimden, takıya, aksesuardan, gıdaya birçok farklı kategori ve yüzlerce ürünün yer aldığı platformdur. Satıcılar ürünlerinin satılmasını istediğin Pazaryeri ile anlaşarak bu alanlarda ürünlerini listeleyerek pazaryerinin sunduğu avantajlardan faydalanır ve buradaki potansiyel alıcılara ulaşarak satış yapabilirler.Bu yüzden pazaryerleri üzerinden satış yapan işletmelerin pazaryeri entegrasyonlarını kullanması önem arz eder. Trendyol, Biletall, Amazon, Hepsiburada, GittiGidiyor, N11, Çiçeksepeti, Morhipo, Getir, Flo bu pazar yerlerine birer örnektir.

E-ticaret Entegrasyon Firması Nasıl Seçilir?

Öncelikle pazaryeri seçimi yapılırken dikkat etmemiz gereken satışını yapmış olduğunuz ya da yapmayı planladığınız ürün grupları için hedef kitlemizi belirleyerek hangi pazar yerlerinde daha çok alışveriş yaptıklarını inceleme yapmalıyız. Bunun ise kolay bir yolu vardır, ürün ve kategorileriniz ile ilgili anahtar kelimeleri arama motorlarında arama yaptığınız da karşınıza daha ön planda çıkan pazar yerlerini tercih edebilirsiniz.

E-ticaret Pazaryeri Puanını Nasıl Artırabilir?

E-ticaret pazaryeri puanı nasıl arttırılabilir sorusuna yanıt arayanlar, E-ticaret pazar yerlerinde satış yapan kişilerin e-ticaret süreçlerini nasıl değerlendirip, yönettiklerine göre mağaza puanları veya satıcı puanları belirlenmektedir.

Pazaryerlerinin Komisyon Oranları Nelerdir?

E-ticaret ile pazar yerleri üzerinden satış yapan işletmeler sattıkları ürünler için komisyon ödemesi yaparlar. Bunu ödemeyi ürünün bulunduğu kategorinin komisyon oranlarına göre pazar yerlerine yapmaktadır. Pazaryerlerinin komisyon oranları, farklılık göstermektedir. Ürün satışı yapılan pazaryerine ve ürünün bulunduğu kategoriye göre komisyon oranları değişir.  Hepsiburada,Getir, N11, Biletal, Trendyol, Gittigidiyor ve Çiçeksepeti gibi pazaryeri platformlarında komisyon oranları %1 ile %35 arasında değişiklik göstermektedir.

E-ticaret Pazaryeri Nedir?

E-ticaret pazaryeri, satıcılar ve alıcıların buluşturulması için üçüncü şahıslar tarafından internet ortamında kurulan online platformlara, satıcıların mağaza açıp ürünlerini yüklediği ve tüketicilerin ise ilgili ürünleri inceleyip satın alma işlemi gerçekleştirdiği ortamlara denir. Trendyol, Getir, Amazon, Hepsiburada, Gittigidiyor, N11, Çiçeksepeti gibi online alışveriş siteleri ülkemizin en popüler pazaryeri platformları arasında yer almaktadır. İşletmeler bu platformlarda mağaza açarak ürünlerini tüketiciler ile buluşturma olanağına sahiptirler. Ancak burada önemli olan mağazalardan satış yapılabilmesi için işletmelerin pazaryeri mağazalarını iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Çift Yönlü Pazaryeri Entegrasyonun Önemi

E-ticaret firmaları pazaryeri entegrasyonu kullanırken tek yönlü pazaryeri entegrasyonlarını tercih ettiklerinde birçok işlemi manuel yapmak zorunda kalırlar, ama çift yönlü pazaryeri entegrasyonları sayesinde birçok işlemlerini hızlı ve otomatik bir şekilde yapılabilmektedir.

Çift yönlü pazaryeri entegrasyonları; Kategori eşleştirmesi, Ürün Aktarımı, İptal ve iade yönetimi, Fiyat yönetimi, Sipariş yönetimi, Kargo yönetimi, Fatura yönetimi gibi e-ticaret süreçlerinde pazaryeri satıcılarına birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden çift yönlü pazaryeri entegrasyonlarını e-ticaret süreçlerini başarılı bir şekilde yönetmek için oldukça önemlidir. Ayrıca bize zaman kazandırmak ve mağaza puanını arttırmak için de önemi büyüktür. Şimdi çift yönlü pazaryeri entegrasyonlarının avantajlarını daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

1.Kategori Eşleştirmeleri Yapmak

E-ticaret sitelerini ve pazaryeri mağazalarını birbirine entegre etmek isteyen satıcılar ürünlerini yükleyebilmek için kategori eşleştirmelerini yapması gerekir. Pazaryeri entegrasyonları kullanan  işletmelerin çoğu bu işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmekte ve pazaryeri mağazalarına hızlıca ürünlerini ekleyerek satışa başlayabilmektir.

Sizler de bu fırsatlardan yararlanmak için çift yönlü pazaryeri yazılımları kullanarak e-ticaret sitenizde yer alan kategorileri pazaryeri mağazalarınız ile bağlayabilir ve ürünlerinizi yükleyerek anında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

2.Ürün ve Stoklarınızı Aktarmak

E-ticaret pazar yerlerinde satış yapacak işletmelerin öncelikle mağazalarına ürün yüklemesi yapmalıdırlar. İsteyen kişi ürün yükleme işlemlerini manuel olarak da gerçekleştirmektedir. Ancak  bu işletmelerin  zaman kaybetmesine neden olur ve stok takibi süreçlerini zorlaştırmaktadır.
Çift yönlü pazaryeri entegrasyonlarını kullanan e-ticaret firmaları ise istedikleri kategorilerde yer alan ürünlerini hızlı bir şekilde pazaryeri mağazalarına ekleyebilir ve stoklarını aktarabilirler.

Böylece işletmeler diledikleri ürünleri satma fırsatı yakalar böylelikle ürün & stok aktarım süreçlerinde zaman kazanmaktadır.

3.İptal ve İade Yönetimi Yapmak

Pazaryeri mağazalarında satış yapan işletmeler bazen e-ticaret süreçlerinden kaynaklı bazen ise müşterilerden kaynaklı olarak iade ve iptaller ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum geleneksel ticarette de sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bu gibi durumlarda iptal ve iade süreçlerinin pazaryeri satıcıları tarafından en iyi şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Çift yönlü pazaryeri yazılımları sayesinde e-ticaret firmaları, online mağazalarının olduğu pazar yerlerindeki siparişlerini e-ticaret sitelerinin sipariş paneline yansıtarak, işletmelerin iptal edilen siparişlerini e-ticaret sitelerinin sipariş ekranı üzerinden kolay bir şekilde görebilmekte ve sipariş yönetimini yapabilmektedir.

Böylelikle pazaryeri yazılımları İşletmelerin maddi kayıplar yaşamaması için çok büyük öneme sahip yazılımlar arasında yer almaktadır.

4.Fiyat Yönetimi Yapmak

Pazar Yerleri üzerinden satış yapan satıcıların çoğu e-ticaret pazar yerlerinde fiyat planlamasını farklı yollarla yapmaktadır. Birçok işletmenin fiyat belirleme ve güncelleme işlemlerinde komisyon ve kargo oranlarını göz önüne alındığında farklı pazar yerlerinde farklı fiyat politikaları izlediğini bilmekteyiz.

İşletmeler e-ticaret sitelerinde güncelledikleri ürün fiyatlarını çok kolay bir şekilde pazaryeri mağazalarına da yansıta bilmektedir. Böylelikle e-ticaret firmaları diledikleri ürünlerde anında fiyat değişikliği yapabilmekte ve e-ticaret siteleri üzerinden fiyat güncellemelerini yapma olanağı sunmaktadır.

5.Sipariş Yönetimi Yapmak

E-ticaret pazar yerlerinde satış yapan işletmelerin sipariş yönetim süreçleri oldukça önemlidir. Çünkü sipariş yönetimini başarılı bir şekilde yapmak işletmelerin temin edememe cezaları yemesine engel olacaktır. Üstelik sipariş süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlayan ve ürünleri müşterilerine hızlı bir şekilde teslim eden işletmeler müşteri memnuniyetinde artış sağlayacaktır. Bu da pazaryeri mağaza puanınızın artması yönünde olumlu bir gelişmedir.

Bu avantajlardan yararlanmak isteyen e-ticaret firmalarının tüm pazar yerlerindeki mağazalarını iyi bir şekilde yönetilebilmesi için sipariş süreçlerini takip etmesi çok büyük önem arz eder. E-ticaret pazaryeri entegrasyonları sayesinde işletmeler tüm pazar yerlerindeki siparişlerini e-ticaret siteleri üzerinden takibini sağlar ve tek bir panelden işletmeler sipariş takibi yapabildiği için teslimat süreçlerini hızlandırabilirim. Böylece mağaza puanlarını artırmasını sağlar.

6.Kargo Yönetimi Yapın

Trendyol, N11, Hepsiburada, Getir, Amazon, Çiçek sepeti, Gittigidiyor gibi pazaryeri siteleri üzerinden satış yapan işletmelerin sattıkları her ürünü müşterilerine ulaştırması gerekmektedir. Bu nedenle işletmelerin kargo süreçlerini hızlı bir şekilde olması gerekir. Kargo süreçlerini hızlı bir şekilde yöneten işletmeler termin cezası almayarak mağaza puanlarını arttırma fırsatı da yakalar.

Genellikle e-ticaret firmaları kargo yönetimini kolay bir şekilde yapabilmek için çift yönlü pazaryeri entegrasyonları dan yararlanırlar. Çift yönlü pazaryeri yazılımları sayesinde kargo takip numaralarını ve müşteri bilgilerini e-ticaret siteleri üzerinden görerek hızlı teslimat gerçekleştirir. Bu sayede işletmelerin pazaryeri puanını artmasına katkı sağlar.

7.Faturalarınızı Kolayca Kesin

İnternetten satılan bütün ürünler için işletmelerin fatura kesmesi şarttır. Fatura keserken bazı işletmeler e-fatura keserken bazı işletmeler ise elle fatura keser ve faturalarını müşterilerine ulaştırırlar. Fatura kesme süreci  zaman alıcı bir süreç olduğu için işletmeler fatura keserken e-ticaret süreçlerini aksatır.

Fakat e-ticaret pazaryeri entegrasyonları sayesinde e-ticaret firmaları e-faturalarını otomatik bir şekilde keserek müşterilerine iletirler, böylelikle elle fatura kesen işletmelere göre ürün fiyatı ve KDV tutarı gibi bilgilere ulaşarak fatura kesim süreçlerinde zaman kullanabilmektedir.

Pazaryeri Entegrasyonları E-ticaret Firmalarına Ne Tür Avantajlar Sağlar

Ülkemizde pazaryeri entegrasyonları, pazaryeri platformlarında satış yapan mağazalar ve firmalar tarafından oldukça sık kullanılır ve mağazalara birçok avantaj sağlar.

Pazaryeri entegrasyonların avantaljlarından bazırları;

  • E-ticaret firmaları pazaryeri entegrasyonları ile ürün ve varyantlı ürün seçeneklerini hızlı bir şekilde pazar yerlerine yüklenebilir. Fiyat çalışması yapılarak hızlı bir şekilde ürünlerini tüm pazar yerlerinde bulunan mağazalarına kolayca aktarabilirler.
  • E-ticaret firmaları tüm sipariş süreçlerini daha kolay bir şekilde yönetebilme imkanına sahip olacaktır.
  • Pazar Yerinde satış yapan firmalar stok takibi ve güncellemesini kolay ve hızlı bir şekilde yaparlar. Genellikle pazar yerlerinde bir ürün satıldığında stok her pazar yerinde azalır, böylelikle mağazaların stok takibi yapmasını ortadan kalkar.
  • Pazaryeri entegrasyonları sayesinde satıcılar ürünlerinin kargo süreçlerini kolay bir şekilde takip edebilirler, ayrıca termin süresi yaklaşan siparişleri hakkında kolay bilgi alabilirler.
  • Pazaryeri entegrasyonları içerisinde bulunan kargo barkodu oluşturma özelliği sayesinde özel günlerde çok satış yapan satıcılar hızlı bir şekilde kargo barkodlarını çıkabilmektedir. Pazaryeri entegrasyonları ile kargo yönetimini kolayca yapabilmektedir.
  • Pazaryeri entegrasyonları, özel günlerde pazaryerleri ile entegre çalışma, e-ticaret firmalarının tüm pazaryerleri platformlarındaki satışlarını tek bir panel üzerinden takip etmesine olanak sağlar.
  • Pazaryeri entegrasyonları, özel günlerde pazaryerleri ile entegre çalışma, e-ticaret firmalarının tüm pazaryerleri platformlarındaki satışlarını tek bir panel üzerinden takip etmesine olanak sağlar.
  • Pazaryeri entegrasyonları içerisinde bulunan fatura özelliği sayesinde e-ticaret firmaları satış yaptıkları ürünler için fatura şablonları oluştururlar. Böylelikle  hızlı bir şekilde her satış için fatura kesilmektedir.