Neden Bir Bulut CRM Yazılım Çözümüne Geçiş Yapmak Gereklidir?

Tam açılımı Customer Relations Management yani Müşteri İlişkileri Yönetimi olan CRM, işletmelerin müşterileriyle ilişkilerini inceleyip iyileştirmenin yanı sıra, müşteri kaybını önleme, satışı artırma gibi işlevleri için firmaların müşteri veri tabanının yönetimi ve değerlendirmeleri amacıyla kullandıkları terim olarak bilinir.

Bir Bulut CRM Yazılım Çözümüne Geçiş Yapmak İçin Nedenler

Online CRM yazılımlarının işletmeler için de müşteriler için de çok önemli faydaları vardır. Bir Online Bulut (Cloud) CRM yazılımının size ve işletmenize katacağı çok sayıda avantaj vardır.  Aşağıda sıraladığımız bu avantajları inceleyerek bir CRM bulut çözümüne geçiş yapmanın nedenleri ile CRM’nin kobinize sağlayacağı katkıları öğrenebilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

 • Müşterilerin verilerinin takibinin düzenini sağlaması,
 • Müşterilerin ev adresleri, cep telefonu bilgileri, mail adresleri gibi önemi yüksek bilgilerin Excel uygulamasında ki tablolarda, not defterinde vb. saklanmasındansa tek bir ekran üzerinden yönetilmesini sağlaması, müşterilerin verilerine herhangi bir yerden ulaşabilmesi sağlaması ve zahmetsizce müşterilerin bilgilerinin güncellenebilmesini sağlaması sayesinde müşteri ilişkileri yönetiminin zahmetsizce yapılması, 
 • İnternet sitelerinde ki formlar ile bütünleşerek, mevcut müşteriler ya da müşteri olabileceği varsayılan profillerle ilgili verilerin zahmetsiz bir biçimde kaydedilmesine olanak sağlar. Bu sayede gelecek müşteri adaylarıyla ilgili incelemelerinizi yapıp satışla ilgili değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz.
 • Müşterilerin gruplandırılabilmesine olanak sağlaması. CRM yazılımlarının en önemli faydalarından bir diğeri de kullanıcıların veya müşterilerin potansiyellerine, coğrafi bölgelerine, sorumluluk alanlarına ve hangi sektörde olduklarına göre gruplandırabilmeye olanak tanıması ile pazarlama kampanya ve stratejilerini gerçekleştirmeye yönelik uyumlaştırma olanağını sağlaması,
 • Firmaya özel oluşturulan online reklamları yayınlarken, yazılım sayesinde elde edilen verilerle daha spesifik bir hedef kitleyi baz alır. Mevcut müşteriler ya da müşteri olabilecek kriterde ki kullanıcıların cep telefonları ve mail adresleri gibi verileri kullanarak gruplandırır ve kişiselleştirilmiş reklamların yayınlanmasına imkan tanır. Bu sayede reklam üzerinden dönüşler artar, daha verimli reklam kampanyalarının oluşturulmasına imkan tanıyabilir. 
 • Online CRM yazılımı sayesinde satış pazarlama biriminde görev alan personellerin ilgilendiği satış işlemini ve satış sonrası yapılacak işlemleri takip edebilirsiniz.  Potansiyel müşterileri analiz eder, satış biriminize iletir ve size satış sürecini her aşamasında izleyebilirsiniz.
 •  Satış verileri ile müşteri bilgilerinin ortak bir kaynaktan yönetebilmeniz sayesinde siz ve  diğer çalışanlar an be an mevcut satış süreçlerinin,  görüşmelerin ve yeni siparişlerin en güncel halleriyle ilgili bilgiye sahip olursunuz.
 •  CRM çözümünün bir diğer önemli özelliği ise etkili bir satıştan sonra daha  çok satış imkanın önünün açılmasıdır. Sipariş oluşturulmasından siparişin teslim edilmesine kadar  geçen  süreyi Online CRM yazılımı sayesinde bilgilere  kolayca anında erişebilir, zahmetsizce yürütebilirsiniz.                      
 •  CRM’nin bir diğer avantajı ise mobil üzerinden de yönetilebiliyor olmasıdır. Sizin ve ekibinizin tüm iş süreçleriyle alakalı bilgilere dilediğiniz yerden erişmenize imkan tanır. CRM’nin mobil özelliği sayesinde satış ekibiniz satışlar veya ziyaretlerle ilgili  herhangi bir yerdeyken satış süreciyle ilgili her türlü veriyi paylaşabilir, bu sayede bilgilere her yerden anında erişme olanağı sağlayabilirsiniz.
 • Online CRM  çözümleri işletmenize ait tüm ürünleri ve hizmetleri kaydedip, zahmetsizce sipariş ve teklifler oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca stok takip özelliği sayesinde hangi ürünlerin müşteriler tarafından daha fazla ilgi çektiğini ve ürün miktarlarının azalması gibi durumları da gözden kaçırmadan ürünlerinizin listesini daima güncel tutmaya ve bu güncel verilere dilediğiniz yerden erişmenize olanak sağlar.
 • Satış yapabilmenize olanak sağlayacak müşteri sipariş geçmişini görüntüleme özelliğiyle, hangi müşterilerin tekrar ürün alabileceğini belirleyebilir, hizmetlerinizi beğenen firmalar ile iletişime geçerek sizi tavsiye etmelerini talep edebilirsiniz.