Cari hesabı, şirketlerin müşteri ve tedarikçilerle arasında oluşan bütün işlemlerin toplandığı hesap sistemine denir. Özellikle devamlı olarak çalıştığımız ve ticari ilişki içinde olduğunuz müşterileriniz için cari hesap takibi daha da önem kazanır.

Kimler Cari Hesap Takibi Yapar?

Cari hesap takibini işletmenin sahibi veya işletme sahibi tarafından işletme içinde bulunan ve bu görev için yetkilendirilen bir personel tarafından yapabilir. Mali müşavirinizin asıl görevi devlete karşı sorumluluklarınızı yerine getirmek için vardır, bu yüzden cari hesap takibi gibi günlük takip edilmesi   gereken konularda takibi sizin yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Cari Hesap Takibi Hangi Yollarla Yapılır?

Cari hesap takibi yapabilmenin birden fazla yolları vardır. Excel tablosu düzenleme, cari hesap defteri tutma ya da işletmenizde bu görevi yerine getirmesi için birini bu göreve atayıp kontrolleri yapma gibi yolları vardır. Tercih size aittir.

1. Cari Hesap Defterleri Üzerinden Takip

Cari hesaplarınızı Cari Hesap Defterinden takip etmek oldukça zahmetli ve kafa karıştıran bir iş. Öncelikle  defteri 3 ana parçaya ayırırız bir tanesinde müşterilerden alacaklarınızı, bir tanesinde satıcılara olan borçlarınızı ve  bir tanesinde de örneğin vergi borcu vb. diğer borç ve alacaklarını ayrı ayrı tutmaya çalışırız. Üstelik  bu yolla ihtiyacınız olan raporları çıkarmak çok zor, hatta imkansız diyebiliriz.

2. Excel Üzerinden Takip

Excel ile çalışmak istiyorsanız, her bir müşteri ve tedarikçi için ayrı ayrı düzenlenmiş cari hesap kartları oluşturmanız gerekir. Bu kartların içinde cari hesap tipi,  ad/unvan,takip numarası, borç bakiyesi, alacak bakiyesi ve buna benzer bilgiler koymalı ve kartları sürekli güncellemeniz gerekmektedir.

Zamanla artan Excel tablolarını kontrolünü yapmak, birbiriyle ilişkilendirmek ve olası insan hatalarını engellemek git gide zorlaşacak ve imkansız bir hal alacak.

Sonuç olarak her iki durumda da cari hesap takibi yapmak ciddi zaman ve emek isteyen oldukça zor yöntemlerdir.

3. Şirket İçinde Bir Uzman Atamak

En güzel yöntem diyebileceğiniz diğer bir yöntem ise şirket içinde bir uzman bulundurmak ve böylece, masaüstü bir muhasebe programından faydalanmak olabilir.

Ancak küçük işletmelerin çoğu içeride masaüstü çözüm kullanabilecek uzman bir personele sahip değiller. Bu yüzden günümüzde web tabanlı cari hesap yönetim programlarına duyulan ilgi her geçen gün hızla artıyor.

Cari Hesap Takip Programı ile Fatura Takibi Nasıldır?

Müşteri cari hesap takibi gibi fonksiyonların sayesinde müşterilerle olan ilişkilerinizi bize çok büyük bir kolaylık sağlar ve  bu sistem sayesinde fatura takibi yapabilmenizi de mümkün kılar. Bu takip programı sayesinde uzun süreli uğraş ve fatura düzenleme zahmetinden kurtulabilirsiniz. Programı kullanmaya başlamadan önce kullandığınız fatura şablonunu oluşturulur ve daha sonra kullanıma hazırdır. Ardından sadece birkaç fatura  hazırlayarak bir pratikliğe kavuşmuş olacaksınız. İş yerinizde olmasanız dahi fatura işlemlerinizi kolaylıkla devam ettirme olanağına sahipsiniz.

Cari Hesap Takibi Neden Önemlidir?

Cari hesap takibi işletmenize ait ticari faaliyetlerinizi geniş ve kapsamlı bir şekilde kaydını tutar ve takibini sağlayarak işlerimizi yürütmede çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Cari hesap takibi ile, borç ve alacaklarını her detayına varana kadar inceleyebilir, şirketiniz için rapor hazırlayabilir, tahsilat ve ödeme işlemleriniz için gerekli mutabakatları eksiksiz bir şekilde size yapma olanağı sunmaktadır. İşte bu yüzden cari hesap takibi, hem işletmenin mevcut durumunun korunması açısından hem de firmanın geleceği için son derece dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Alacak ve borçlarınızı belirlememizi ve takip etmenizi sağlayan cari hesaplar, işletmeler için vazgeçilmez bir unsurdur. Müşteri ve tedarikçiler arasında anlaşma sağlama da , alacak ve borç takibi yapmanızı sağlayan cari hesaplar veri girdileri ve bunların analiz edilmesiyle takip edilmektedirler. Ancak  Excel ya da defter kullanıyorsanız bu verilerin artması anlamına gelir ve bir süre sonra da cari hesaplar hesap takibi yapmanızı ve yönetmenizde  güçlük çıkarabilir. Zamandan tasarruf etmek ve asıl enerjinizi işinizi büyütmeye ayırmak istiyorsanız  bir online cari hesap programı kullanabilirsiniz.